Pan Tadeusz – Bohaterowie – Adam Mickiewicz

Sędzia Soplica – młodszy brat Jacka Soplicy, urodzony około 1776 r. Pochodzi ze średniej szlachty. Właściciel Soplicowa jest kawalerem, mimo iż w młodości planował poślubić córkę Wojskiego, dziewczyna jednak niespodziewanie zmarła. Jest gospodarzem dworu, spadkobiercą rodu Sopliców, opiekunem Tadeusza. Jest strażnikiem etykiety i mistrzem ceremonii. Kultywuje stare tradycje, jest przywiązany do porządku, mówi Tym ładem domy i narody słyną, z jego upadkiem domy i narody giną. Rząd Targowicy nadał mu dobra po Horeszkach, co stanowi plamę na historii rodu, liczy, że gdy nadejdą wojska napoleońskie to ją zmaże. Jest gotowy wziąć udział w powstaniu, mówi: Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie. Ja z synowcem na czele i – jakoś to będzie.

Raczej nie opuszcza Soplicowa, nie jest obyty w świecie. Wiadomości z zewnątrz przynosi mu ksiądz Robak, z którym często dobywa tajne rozmowy. Cieszy się wśród okolicznej szlachty autorytetem i poważaniem. Sprawuje urząd sędziego.

Jest także wzorowym gospodarzem, dziedzicznym majątkiem zarządzał mądrze, dbał o dom – małą ojczyznę, w której każdy czuje się bezpiecznie. Życie Sędziego to świadectwo harmonii człowieka z naturą i zgody z zasadami prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Bywa porywczy i nieustępliwy.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.