A formal letter for a job – List formalny o pracę – angielski

Dear Sir,

I am writing in resposne to your advertisement which appeared in First step on 10.08.2008.

I have been learning English for eleven years and I was the main editor of the periodical English is easy in my school. About a hundred texts were written by me. My knowledge is on really high level. I finished three courses, especially CAE.

I would like to apply for the position of editor who will be writing easy texts. I am sure that I will be responsible and hard-working. I never disregard tasks.

I look forward to hearning from you soon. I am ready to start working.

Your faithfully,

XYZ

TŁUMACZENIE:

Szanowny Panie,

piszę w odpowiedzi na Pańskie ogłoszenie, które pojawiło się w First step 10. sierpnia 2008.

Uczyłam się języka angielskiego przez 11 lat i byłam redaktorem naczelnym czasopisma English is easy w mojej szkole. Napisałam około 100 tesktów. Moja wiedza jest na naprawdę wysokim poziomie. Skończyłam trzy kursy, szczególnie CAE.

Chciałabym aplikować na stanowisko redaktora, który będzie pisał proste teksty. Jestem pewna, że będę odpowiedzialna i ciężko pracująca. Nigdy nie lekceważę zadań.

Z poważaniem,

XYZ