Lalka – Miłość Stanisława Wokulskiego – Bolesław Prus

Miłość Stanisława Wokulskiego do pięknej Izabeli jest jednym z wątków powieści Bolesława Prusa Lalka.

Stanisław Wokulski, wychowany na poezji romantycznej, wierzył w czystą i bezinteresowną miłość. Przeżycie, jakie nieoczekiwanie go spotyka, to prawdziwie romantyczna, płomienna miłość, uczucie, jakiego dotąd nie przeżył i na które nie był przygotowany. Miłość do pięknej arystokratki staje się sensem jego życia. Mężczyzna wciąż myśli o niej, pranie ją uszczęśliwić, nic w życiu nie stanowi dla niego równie wielkiej wartości. Na razie nie myśli o ślubie, ale toleruje tylko małżeństwo jako efekt miłości. Uważa, że małżeństwo z Minclową było z jego strony zdradą ideału czystej miłości w zamian za wygodne i dostatnie życie.

Strony: 1 2 3