William Szekspir – Romeo i Julia – Tragizm miłości Romea i Julii

Dramat Williama Szekspira Romeo i Julia ukazuje tragedię kochanków z Werony. 

Romeo i Julia są dziećmi arystokratycznych rodów, od lat ze sobą zwaśnionych. Wbrew rodowej nienawiści młodzi pokochali się od pierwszego wejrzenia i postanowili walczyć o swoją miłość, na nic nie zważając.

Ukradkiem spotykają się w ogrodach Kapuletich, wyznają sobie szczerze miłość, bez siebie nie widzą sensu życia. Ich sytuacja jest tym trudniejsza, gdyż rodzice Julii postanawiają wydać ją niezwłocznie za hrabiego Parysa. Nie liczą się z uczuciami córki, nie akceptują jej zdania.

Kochankowie muszą się spieszyć i dlatego bez wahania decydują się na potajemny ślub, bez zapowiedzi, bez świadków i wiedzy rodziców, którego udziela im ojciec Laurenty. Staje po stronie młodych, godzi się na pospieszny ślub, uważa bowiem, że jest to doskonała okazja do pogodzenia zwaśnionych rodów: Może ta miłość Weronę oczyści Z plamiącej wasze domy nienawiści.

Tragizm losu młodych kochanków przesądzony był już na początku sztuki w Prologu. Chór nazywa ich dziećmi wiedzionymi przez los ju zagładzie, a ich uczucie miłością, skzaną na śmierć przez nienawiść. Miłość jako podstawowa wartość człowieka staje się w przypadku Julii i Romea jednocześnie wyrazem walki z wolnością. Młodzi pragną żyć widząc, co piękne i ważne.

Są jednak bezsilni wobec zdarzeń, które nieuchronnie prowadzą ku katastrofie. Intryga ojca Laurentego wymyślona w dobrej wierze, doprowadza do tragicznego zakończenia. Oboje popełniają samobójstwo, nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Nienawiść, jaką żywiły do siebie dwa zwaśnione rody, zniszczyła najpiękniejsze uczucie i pokrzyżowała plany niewinnych ludzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.