Tajemnice Teatru

Słowo Teatr jest z pewnością znane niemalże wszystkim ludziom na całym świecie. Ciągle, niezależnie od aktorów, są wystawiane sztuki od najmniejszych przedstawień po wielkie, światowe spektakle. Ale czy wiemy wszystko na temat teatru? Wszystko od antyku po czasy współczesne?

KOLEBKA TEATRU
W IV w. p.n.e. w starożytnej Grecji, odbywały się święta ku czci boga winnej latorośli, Dionizosa. Podczas trwania dionizji oprócz śpiewu, tańca i uczt odbywały się też występy chóru. Początkowo śpiewacy wykonywali pieśni, o charakterze dramatycznym. Wreszcie zaczęli im towarzyszyć aktorzy, przedstawiający ich tematykę. I w ten sposób powstały tragedie. Największymi dramaturgami greckimi byli Ajschylos, Sofokles i Eurypides, a pierwszym aktorem- Tespis. Gdy tylko spektakle zaczęły budzić wielkie zainteresowanie wśród ludu , wybudowano pierwsze teatry m.in. Teatr Dionizosa. Kilka lat później pojawiła się komedia, czyli sztuka o charakyerze żartobliwym. Największym komedio-dramaturgiem był Arystoteles.

SCENA
Z biegiem czasu zmieniały się miejsca występów chóru i aktorów. Pojawiły się kamienne rzędy siedzeń, aktorzy zyskali garderobę, a wreszcie zaczęli przed nią grać na podwyższeniu. To też dało początek scenie, która przetrwała aż do dziś.

OD STAROŻYTNOŚCI  PO CZASY WSPÓŁCZESNE
Wraz z końcem starożytności upadł teatr i dramat. Epoka średniowieczna odrzucała je ze względu na obawy kultu bóstw pogańskich. Teatr w średniowieczu rodził się na nowo z chrześcijańskich obrzędów. Odgrywano przypowieści religijne, sceny z życia Chrystusa i Maryji. Pisano też sztuki o świętych, którzy mieli być autorytetem dla widzów. Jeśli chodzi o teatr współczesny to znalazł swój początek w renesansowych Włoszech. Na dworach książąt wystawiano sztuki starożytnych Greków i Rzymian oraz te najnowsze. Dobrze rozwijał się również teatr francuski. Tu też stanowił masową rozrywkę biednych, jak i bogatych. Powstawały lepsze budynki, w których można było zmieniać miejsce akcji. W XVII w. we Włoszech powstała opera-widowisko łączące dramat z muzyką. Jednym z największych dramaturgów tych czasów był Anglik, Wiliam Szekspir, którego dzieło Romeo i Julia podbiło serca milionów ludzi.

Tak też teatr rozwijał się aż do dziś. I jest to niesamowite, że pomimo tylu zmagań jest teraz z nami. Najwyraźniej przetrwał dlatego, bo jest nam bardzo potrzebny, ale to już inna historia….
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.