Przykład przemówienia dotyczącego obecnej sytuacji w kraju, naśladującego retorykę Piotra Skargi

Obecnie w naszym kraju nie dzieje się dobrze, ale również i na całym świecie. W Polsce najgorsza jest korupcja i bezrobocie. Prawie każdy Polak powie, że jeśli się chce coś załatwić, trzeba mieć znajomości albo dać łapówkę. To źle, że tak się dzieje, gdyż tworzy to podziały i spory. Wiadomo, że zapłaci ten kto jest dobrze usytuowany. W dzisiejszych czasach korupcja jest praktycznie wszędzie. Nawet szkolnictwo nie zostało ominięte. Uczniowie skarżą się, że trzeba chodzić na korepetycje, aby mieć dobre oceny, bo inaczej jest ciężko.

Rząd mówi, że stara się poprawić sytuację w państwie, ale w rzeczywistości wzbogaca się kosztem obywateli. I jak może być w państwie lepiej, gdy każdy czerpie zyski tylko dla siebie nie licząc się z innymi. Jak sytuacja naszej Małej Ojczyzny może się poprawić, jeśli stale rośnie bezrobocie, a zwykli obywatele muszą walczyć z tyloma przeciwnościami. Polacy z obawą patrzą w przyszłość. Boją się o jutro, czy będą pracować i czy utrzymają swoje rodziny?