Konstanty Ildefons Gałczyński – Biografia, życiorys, twórczość

Konstanty Ildefons Gałczyński – poeta, satyryk. Urodził się w 1905 roku w Warszawie w rodzinie mieszczańskiej.

Naukę rozpoczął w Moskwie w Szkole Komitetu Polskiego, gdzie trafił wraz z rodzicami po wybuchu I wojny światowej. W roku 1918 po powrocie do Warszawy podjął naukę w gimnazjum na Wierzbnie. Po maturze studiował filologię angielską i klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, jednak studiów nigdy nie ukończył. W latach 1925-27 służył w wojsku. Swój debiutancki wiersz Szturm wydał w 1923 r. na łamach dziennika Rzeczpospolita.

Współpracował z satyrycznym tygodnikiem Cyrulik Warszawski, z pismem Kwadryga, był jednym z założycieli grupy poetyckiej o tej samej nazwie, która przeciwstawiała się poglądom Skamandra i Anagardy Krakowskiej.

Strony: 1 2 3