Kartoteka – Bohaterowie – Tadeusz Różewicz

  • Pan z Przedziałkiem – swoim zachowaniem przypomina psa. Bohater częstuje go wodą, w której Wujek moczył nogi. Pan z Przedziałkiem wykonujący wszystkie rozkazy Grubego (a więc siada, kładzie się, aportuje, podaje łapę) jest symbolem człowieka będącego na usługach władzy totalitarnej, jest jej wytworem. Bohater jest przeciwny takiej postawie, brzydzi się nią i przepędza Pana z Przedziałkiem ze swojego pokoju.
  • Kobiety – wśród osób przemieszczających się przez pokój Bohatera są też kobiety, z którymi coś go w przeszłości łączyło. Pojawia się m.in. porzucona niegdyś Olga. Wypomina mu, że 15 lat temu wyszedł po papierosy i nie wrócił. Domaga się bezskutecznie rozliczenia z całego jego życia. Bohater nie potrafi znaleźć logicznego usprawiedliwienia dla swego zachowania. Pamięta, że obiecywał jej szczęśliwe życie, lecz przyznaje, iż kłamał. Może to jedynie świadczyć o tym, że bał się odpowiedzialności za wspólne życie. Wizyta Olgi nie wywiera na nim większego wrażenia, nic do niej już nie czuje, jest mu zupełnie obojętna: Świat się skończył. Przeżyliśmy.

Kolejną kobietą z przeszłości jest tłusta Kobieta, która zarzuca mu, że będąc 15-letnim chłopcem podglądał ją podczas kąpieli: Bohater początkowo nie potrafi przypomnieć sobie takiego zdarzenia. Gdy jednak sobie przypomina pod adresem kobiety kieruje stek wyzwisk, nazywając ją: starą krową, połciem słoniny, beczką sadła. Mówi, że wówczas był w stanie oddać pół życia, całe życie, całe miasto, cały świat za dotknięcie jej piersi. Ona jednak wolała kogoś innego, czym przysporzyła mu wiele cierpienia, że chciał wyskoczyć z własnej skóry.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.