J.W. Goethe – Cierpienia młodego Wertera – Geneza utworu

Główną przyczyną powstania powieści Cierpienia młodego Wertera było rozczarowanie Goethego miłosnym związkiem z Charlottą Buff, będącej pierwowzorem Lotty. Pisarz poznał Charlottę i jej narzeczonego w czasie kilkumiesięcznego pobytu w Wetzlarze.

Zafascynowanie Charlottą szybko przerodziło się w nieszczęśliwą miłość. Goethe był częstym gościem w domu rodzinnym Buffów. Następnie nie mając szans na realizację miłosnych pragnień z ukochaną usunął się z otoczenia, lecz nadal utrzymywał korespondencyjną znajomość z obojgiem narzeczonych.

Oprócz doznanego zawodu miłosnego ważnym bodźcem do napisania powieści stała się obserwacja najbliższego otoczenia pisarza, szczególnie samobójcza śmierć przyjaciela, który zastrzelił się z pistoletu pożyczonego od narzeczonego Charlotty, po tym, jak został wyproszony z artystokratycznego salonu. W kwietniu 1773 r. odbył się ślub Charlotty, lecz datę ślubu młodzi zataili przed pisarzem. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że dzięki nim powstała powieść odzwierciedlająca bolesne przeżycia samego Goethego oraz rozterki ówczesnego młodego pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.