Polski, Matematyk, Angielski, Niemiecki

Julian Tuwim – Wiosna – Interpretacja i analiza

Wiersz Wiosna Juliana Tuwima ukazuje wiosnę od strony biologicznej. Wiosna to pora roku, kiedy przyroda się odradza, budzi się do życia. Jest to okres wegetacji, symbol miłości, także tej zmysłowej.

Podtytuł utworu brzmi Dytyramb. Dytyramb był w starożytnej Grecji pieśnią pochwalną, którą śpiewano ku czci boga wina i wegetacji, Dionizosa. Tym podtytułem Tuwim wskazuje na charakter wiersza –  będzie to utwór pochwalny, sławiący życie, biologizm, popęd seksualny.


I faktycznie Wiosna pokazuje motłoch miejski, który wiosną jest całkowicie zdominowany przez instynkty biologiczne, głównie popęd seksualny

W wierszu zawarta jest prawda o życiu, ukazana w sposób naturalistyczny, jak np: ohydne obrazy brutalizmy, jakim było uśmiercanie noworodków.

Julian Tuwim głosi pochwałę biologizmu, używając języka potocznego, często wulgaryzmów: pędraków sromne nosicielki.

Kobieta w wierszu poety jest symbolem seksualnego zaspokojenia, przedmiotem rozkoszy: I Ciebie się pochwali, Brzuchu w biodrach szerokich, Niewiasto!. Podmiot liryczny namawia rozpasany seksualnie tłum do produkowania dzieci: Naróbcie Polsce bachorów. Tłum fascynuje, ale jednocześnie budzi wstręt i lęk.

Budowa: wiersz ma budowę regularną w części pierwszej, druga część zbudowana jest ze zwrotek 4-wersowych. Rymy krzyżowe: abab.

Środki artystyczne: epitety: samico nabrzękła, potwór porubczy; metafory: ty grzechu kobiet, ty gnoju miasta, wulgaryzmy: korowód zasromanych matek; wykrzyknienia: Tłumie! Ty masz RACJĘ!; powtórzenia: Ignacze, Kamile, Tłumie, o Tłumie, Tłumie rozszalały.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze