Jan Chryzostom Pasek – biografia, życiorys, twórczość

Jan Chryzostom Pasek – najsłynniejszy polski pamiętnikarz. Urodził się w 1636 r. w okolicach Rawy Mazowieckiej, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Wzbogacił się dzięki wyprawom wojennym. Brał czynny udział, pod rozkazami Stefana Czarnieckiego, w wojnie ze Szwecją w 1655 r., Siedmiogrodem i Moskwą w 1661 r.

Podczas rokoszu Lubomirskiego opowiedział się po stronie króla Jana Kazimierza. W 1667 r. zrezygnował ze służby wojskowej, ożenił się z bogatą wdową Anną z Remiszowskich Łącką i osiadł na stałe na gospodarstwie w Małopolsce, prowadząc żywot ziemiański i sprawując urząd komornika. Brał udział w elekcji Michała Wiśniowieckiego, w 1672 r. powierzono mu dowodzenie pospolitym ruszeniem przeciwko Turkom. Znany był z pieniactwa i awanturnictwa, wielokrotnie był skazywany na banicję. Zmarł w 1701 r.

Przygody żołnierskie posłużyły mu za główny wątek jego Pamiętników, które spisał pod koniec życia. Oprócz tego, opisywał także życie ziemianina, w którym nie brak sąsiedzkich zwad, procesów i bijatyk. Z typowo sarmacką mentalnością odnosi się do własnej klasy i tylko szlachtę uważa za godną przedstawicielkę narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.