Edward Stachura – Co warto – Interpretacja

Wiersz Edwarda Stachury Co warto zawiera filozoficzne rozważania na temat sensu istnienia.

Utwór składa się z 3 części, każda zaś część ze zwrotki i refrenu. Podmiotem lirycznym w wierszu jest poeta- wędrowiec, który zastanawia się nad sensem życia i czy on jest potrzebny światu. Przekonał się, że nie warto popełniać samobójstwa, tylko korzystać z życia.

Pierwsze dwie części wiersza mają nastrój pesymistyczny. W pierwszej zwrotce podmiot liryczny wyraża swój smutek, żal i niepewność co do sensu istnienia, mówi o bezsennych, przepłakanych nocach: Co krok, co noc, to szloch i rozpacz. Pojawiający się po niej refren zawiera odpowiedź na pytanie Co warto i wniosek taki, iż nie warto rozpaczać. 

W części drugiej poeta wspomina o samobójczej śmierci, która jest jednym z możliwych sposobów ucieczki od życiowych problemów. Lecz w refrenie przekonuje, że nie warto odbierać sobie życia, ale z niego w pełni korzystać.

W ostatniej strofie proponuje inne sposoby na życie, tj.podróżowanie i wędrówkę, poznawanie nowych miejsc, przebywanie na łonie natury, by w ten sposób  zapomnieć o tym co przykre, co komplikuje nam życie.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.