Czas Present Continuous – budowa, zastosowanie – angielski gramatyka

Czas present continuous, czyli czas teraźniejszy ciągły zbudowany jest z podmiotu, następnie odpowiadającego mu czasownika "to be", a kolejno czasownika z końcówką -ing.

Przykładowo: I am writing a book.

Przeanalizujmy teraz wszystkie możliwe odmiany czasownika to be:

liczba pojedyncza:

1. I am

2. You are

3. He/she/it is

liczba mnoga:

1. we are

2. you are

3. they are

Jeśli chodzi zaś o tworzenie czasownika z końcówką -ing, nie zawsze wystarczy tylko dodać samą końcówkę.

Przykładowo: write -> writing (usuwamy końcówkę -e)

Albo: sit -> sitting (podwajamy ostatnią spółgłoskę, jeśli poprzedza ją spółgłoska+samogłoska)

Albo: die -> dying (końcówkę -ie zamieniamy na -y)

  • PYTANIA/PRZECZENIA

Tworząc pytania w czasie present continuous, musimy zamienić kolejność słów wysuwając czasownik "to be" na początek zdania, po czym stawiając podmiot z czasownikiem z końcówką -ing.

Przykładowo: Is Henry reading now?

Stworzenie przeczenia nie jest trudniejsze. Po prostu musimy wstawić wyrażenie "not" po czasowniku "to be".

Przykładowo: I am not eating at the moment.

Albo: She is not watching TV now. <-> She isn't watching TV now.

  • ZASTOSOWANIE

Skoro już wiemy jak wygląda budowa zdania przy użyciu czasu present simple oraz jak tworzymy pytania i przeczenia, przejdźmy do jego zastosowania. 

1) Przede wszystkim sytuacje, które mają miejsce w momencie mówienia o nich. Zazwyczaj, aby podkreślić, że czynność odbywa się teraz/w tym momencie używamy słów now/at the moment. -> I am eating at the moment (W tym momencie jem)

2) Czynności tymczasowe, które nie dzieją się dokładnie w chwili mówienia, ale trwają obecnie (gdzieś w tle) -> Susan is looking for a job. (Susan szuka teraz pracy – Generalnie teraz szuka, choć może akurat w tym momencie je obiad)

3) Czynności, które zdarzają się często (używamy always, constantly, continually) lub budzą irytację. -> I'm always meeting Tom when I go swimming (Zawsze spotykam Toma gdy idę popływać) albo -> You are always interrupting me when I'm trying to say something. (Zawsze mi przerywasz gdy staram się coś powiedzieć).

4) Czynności zaplanowane, które będą miały miejsce w niedalekiej przyszłości. Choć wydawałoby się, że w takim przypadku musimy użyć czasu przyszłego, możemy posłużyć się właśnie czasem present continuous. -> I'm leaving London next Friday. (Opuszczam Londyn w następny piątek).

5) Sytuacje, w których coś nieustannie się zmienia/rozwija się -> More and more people are loosing their job, because of the crisis. (Coraz więcej ludzi traci pracę z powodu kryzysu). 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *