Bolesław Prus – Katarynka – Charakterystyka dziewczynki

Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu. Obie kobiety pracowały i opiekowały się małą. Dziewczynka, gdy miała 6 lat, ciężko zachorowała i straciła wzrok.

Dziewczynka miała ciemne włosy, ładną, choć bladą buzię. Była niewidoma. Twarz jej była przeważnie nieruchoma, mizerna i smutna.

Dziewczynka najczęściej siedziała przy oknie. Czasem bawiła się lalką. Często patrzyła w słońce, szeroko otwartymi oczami. Zazwyczaj była poważna i smutna. Martwiła się swoim kalectwem. Z niecierpliwością czekała na dzień, w którym znów odzyska wzrok. Nieraz budziła się w nocy, gdyż myślała, że to dzień. Nauczyła się chodzić omackiem.

Lubiła słuchać śpiewu ptaków, szczekania psów, rozmów i krzyków ludzi. Była bardzo wrażliwa i czuła. Nie lubiła przeprowadzek. Dużą radość sprawiała jej muzyka. Gdy słyszała jej dźwięki, z wrażenia łzy płynęły jej z oczu, wyglądała na bardzo zadowoloną.

Mała dziewczynka była bardzo nieszczęśliwa. Bohatersko jednak znosiła swoje kalectwo. Starała pogodzić się z losem, jaki ją spotkał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *