Aleksander Kamiński – Kamienie na szaniec – Która z postaci Kamieni na szaniec najbardziej cię zainteresowała? Charakterystyka Rudego

W powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec najbardziej zainteresowała mnie postać Rudego. Jego imię i nazwisko brzmiało Jan Bytnar. Chłopiec otrzymał taki pseudonim, ponieważ miał rude włosy i piegowatą twarz. Był też szczupły i niski.

W szkole uczył się bardzo dobrze. Nauka nie sprawiała mu żadnych trudności. Łatwo przyswajał wiedzę. Był szczególnie ambitny, dużo czytal i rozwijał się intelektualnie. Interesował go świat uczuć i myśli ludzkich. Nie pociągały go, jak innych chłopców w jego wieku, wyczyny sportowe, podróże i przygody. Osiągał natomiast znakomite wyniki w szkole. W wieku 18 lat zdał maturę jako prymus. Posiadał zdolności plastyczne, które wyróżniały go wśród innych kolegów. Mógł się nimi wykazać rysując plakaty wyśmiewające Niemców. Był też niezwykle pomysłowy. Na jednym z biwaków, kiedy chłopcom doskwierał głód wymyślił zupę z pokrzywy.

W stosunku do innych ludzi był wyrozumiały i życzliwy. Pomimo wrażliwego i łagodnego usposobienia, z zimną krwią zabił Niemca. Nienawidził hitlerowców i dla dobra ojczyzny był gotowy do poświęceń. Jego odwaga była nadzwyczajna. Zawsze starał się żyć pełnią życia. Znakomicie czuł się w domu, w szkole lub działając w AK. Poważnie myślał o przyszłości, dlatego mimo ciężkich czasów, widział sens w nauce. Cieszył się niezwykłą popularnością wśród kolegów. Lubił ich towarzystwo i wspólne akcje.

Myślę, że Rudy należy do ludz, którzy potrafili pięknie umierać i pięknie żyć. Pomimo, że znam go tylko z książki, mogę śmiało stwierdzić, że był wyjątkowym i wspaniałym człowiekiem.