Adam Mickiewicz – Konrad Wallenrod – Konrad Wallenrod jako bohater romantyczny

Konrad, bohater powieści Adama Mickiewicza Konrad Wallenrod posiada także cechy typowe dla bohatera romantycznego. Przeżywa romantyczną miłość, bardzo kocha ze wzajemnością swoją żonę, lecz niestety, oboje nie zaznali szczęścia bo go nie było w ojczyźnie.

Jest żarliwym patriotą, pragnie szczęścia narodu i dlatego opuszcza żonę, poświęca miłość do ukochanej kobiety, by wypełnić patriotyczny obowiązek wobec umiłowanego kraju. Dla ojczyzny jest gotów poświęcić własne życie.

Bohater jest wewnętrznie rozdarty. Skłócony z samym sobą. Walcząc o niepodległość kraju, samotnie zmaga się z przeciwnościami losu. Jest dumny, uważa się za postać wyjątkową i niezwykłą, wyrastającą ponad otoczenie. Ma przeświadczenie, że może zrealizować pewne zadania, gdyż zwykli ludzie im nie sprostają.

Buntuje się przeciw rzeczywistości, przyjmuje postawę dwulicową – fałszywą i pełną podstępu. Działa zgodnie z oczekiwaniami ukochanego narodu i w jego interesie. W swoim postępowaniu kieruje się silnymi emocjami: miłością, nienawiścią, chęcią zemsty. Zdradliwa metoda walki wywołuje u niego głęboki konflikt wewnętrzny, ponosi duchową klęskę. Jego zwycięstwo nad wrogiem okupione jest zdradą ideałów rycerskich, a w konsekwencji załamaniem psychicznym. Dokonane czyny nie są powodem do dumy i pychy, ale także wzbudzają wstręt do siebie. Popełnia samobójstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *