Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami? – rozprawka

Zgadzam się z takim stwierdzeniem, że Wszyscy jesteśmy pielgrzymami.

Myślę, że samo życie człowieka możemy nazwać nieustannym pielgrzymowaniem. Każdy z nas bowiem przez swoje wszystkie lata tuła się, wędruje do jakiegoś określonego celu. Obrane zadanie stara się wykonać za wszelką cenę, pokonując po drodze wszelkie przeszkody.

Przykładem typowego pielgrzyma może być podmiot liryczny mówiący w wierszu Cypriana Kamila Norwida. Osoba ta przez swoje całe życie wędruje do Boga. Stara się osiągnąć życie wieczne. Sprawom ziemskim nie poświęca zbyt wiele czasu, a ludzi, którzy cenią majątek, władzę czy wysokie stanowisko gani. Mimo, że posiada tylko namiot z wielbłądziej skóry oraz tyle ziemi, ile zajmują jego stopy, uważa się za kogoś lepszego, a co najmniej równego innym. Dla niego życie doczesne to tylko tymczasowość.

Kolejnym przykładem pielgrzyma może być wędrówka ludu wybranego do Ziemi Obiecanej.

Izraelici, pod wodzą Mojżesza, mimo wielu trudów i pokus dzielnie walczyli o dotarcie do swego celu, nowego domu. Nigdy wcześniej nie przewidywali, że droga ta będzie tak długa i uciążliwa. Jednakże pomimo to, walczyli o lepsze życie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wędrówki nie wszystkich ludzi koniecznie muszą zawsze zakończyć się dobrze. Taką osobą jest bohater Latarnika – Józef Skawiński. Człowiek ten od zawsze starał się gdzieś ustatkować, zacząć normalnie żyć. Los jednak pchał go ciągle dalej, nie pozostawiając na tym samym miejscu. Kiedy Skawiński osiadł wreszcie po jakimś czasie na swojej wymarzonej latarni pech sprawił, że w wyniku przykrego wypadku musiał ją opuścić. Tułał się dalej.

Obecnie także każdy z nas pielgrzymuje, stara się dotrzeć do celu. To niekoniecznie podróż do miejsca świętego, osiągnięcie zbawienia, ale zwykłe codzienne sprawy. Dzieci dążą do posiadania jakieś lepszej zabawki, uczniowie pragną otrzymywać jak najlepsze stopnie, dorośli za wszelką cenę starają się odnieść sukces zawodowy, zdobyć duży majątek, jeszcze inni dążą do spokojnego życia.

Myślę, że przykładów pielgrzymowania mogłabym wymieniać całe mnóstwo, albowiem wszyscy ludzie na świecie dążą do jakiegoś celu, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Każdy z nas się tuła, wędruje pragnąc wykonać swoje życiowe zadanie.