Wypracowania

Zbrodnia i kara – drżąca kreatura czy Napoleon. Problem nowej etyki w Zbrodni i karze – Fiodor Dostojewski

1. Na czym polega idea prostego rachunku, o której mówił student w podsłuchanej przez Raskolnikowa rozmowie z oficerem?

2. Przedstaw główne tezy artykułu Rodiona Raskolnikowa. Na jakie kategorie dzieli ludzi? Co jest kryterium tego podziału? Jakie są zadania każdej z obu kategorii ludzi? Jak człowiek rozpoznaje, do której kategorii należy?

3. Wskaż w powieści przykłady cierpienia i okrucieństwa. Jak Raskolnikow reaguje na nieszczęście i na podłość?

4. Cechy łączące Konrada z III cz. Dziadów i Raskolnikowa.

Ad. 1.

Idea prostego rachunku, o której mówił student dokładnie pasowała do myśli, jakie zrodziły się w głowie Rodiona, a mianowicie zabicie osoby złej jest dobre. Teoria wydaje się prosta, można ją sprowadzić do prostego równania.

Z jednej strony nic niewarta, zła, szkodliwa baba, określana przez bohatera ludzką wszą, z drugiej strony tysiące istnień, które za pieniądze zabrane tej kobiecie możnaby wspomóc, uratować od głodu i poniżenia. Usunięcie takiej wszy jest czynem pożytecznym społecznie. Raskolnikow uważa, że mordując starą lichwiarkę i zabierając jej pieniądze może przyczynić się do szczęścia ludzkości.

Ad. 2.

Raskolnikow dzieli ludzi na dwie kategorie: zwykłych i niezwykłych. Jego kryterium podziału to sposób w jaki żyją, ich prawa i obowiązki. Podział ten zależy też od zadań, jakie mają wykonać. Zwykli pełnią funkcję służebną w stosunku do niezwykłych, powinni żyć w podporządkowaniu i nie wolno im wykroczyć poza prawo. Głównym ich zadaniem jest zachować świat i pomnożyć go liczebnie. Niezwykli mogą dokonywać przestępstwa i przekraczać prawo.

Ad. 3.

Student był wrażliwym człowiekiem i nie potrafił przejść obojętnie obok ludzkiego cierpienia. Dzielił się z biednymi ostatnim groszem. Utrzymywał swojego kolegę ze studiów prawie przez pół roku, a gdy zmarł pielęgnował jego sparaliżowanego ojca, potem umieścił go w szpitalu, a gdy zmarł urządził mu pogrzeb.

Po śmierci pijaka – ojca Soni wszystkie pieniądze, jakie otrzymał od matki oddał żonie Marmieładowa.

Przykłady cierpień: otaczająca bieda, cierpienia żony Swidrygajłowa z powodu zdrady męża, bezradność matki Rodiona – nie potrafiła pomóc swoim dzieciom, morderstwo lichwiarki i jej siostry.

Ad. 4.

Cechy łączące Konrada i Rodiona Raskolnikowa:

– przeświadczenie, że są ponadprzeciętni, wyrastają ponad tłum

– obaj są pełni wewnętrznej sprzeczności

– osamotnienie

– poddanie siebie próbie

– oburzenie na zło świata, na cierpienie połączone z nienawiścią

– szlachetność i dobroć obu bohaterów ujawniające się przez współczucie dla ludzi i upragnienie ulżenia im w cierpeniu

– dążenie do władzy, żądza władzy prowadząca do zbrodni

– złamanie zasad etyki chrześcijańskiej

– bunt przeciw Bogu, chęć zajęcia jego miejsca

– klęska obu bohaterów

Exit mobile version