Wypracowania

Tren Fortynbrasa – Interpretacja – Zbigniew Herbert

Utwór Zbigniewa Herberta Tren Fortynbrasa nawiązuje do dramatu Szekspira Hamlet. Wojowniczy bratanek króla Norwegii, Fortynbras po śmierci Hamleta przejmuje władzę w Danii.

Wiersz Herberta ma charakter monologu lirycznego. Fortynbras patrząc na leżące na schodach pałacu zwłoki zmarłego księcia wygłasza przemowę. Ocenia postępowanie Hamleta, który reprezentował zupełnie odmienną postawę życiową niż on, kierował się inną motywacją.

Hamlet był idealistą nie byłeś do życia, marzycielem w miękkich pantoflach. Patrzył na świat dość przyjaźnie i potrafił dostrzec w nim dobre strony. Pragnął, by ludziom żyło się dobrze i szanował ich godność. Wybrał śmierć część łatwiejszą, jak mówi Fortynbras, a trudy związane ze sprawowaniem władzy i zmaganiem się z szarą rzeczywistością pozostawił innym, ludziom czynu, którym jest właśnie Fortynbras. To on musi rozwiązać wiele zwykłych, codziennych ludzkich kłopotów: czeka na mnie projekt kanalizacji i dekret w sprawie prostytutek i żebraków muszę także obmyśleć lepszy system więzień, gdyż jak zauważyłeś słusznie Dania jest więzieniem.

Fortynbras będzie surowym i silnym władcą, nie chce mieć wizerunku władcy jak Hamlet o rozdartej duszy. Postanawia państwem wstrząsnąć trzeba wziąć miasto za gardło i potrząsnąć trochę. Ma zamiar trzymać je pod silną ręką i dostosować pod zwyczaje wojskowe, choć zamierza dobrze wypełniać rolę, jaką przeznaczył mu los.

W ostatecznej rozgrywce wygrał Fortynbras, chociaż jego postawa nie jest bliska dla poety.

Tytuł wiersza, zawierający słowo tren nie jest zgodny z treścią. Tren – to utwór żałobny, wyrażający smutek, opiewający czyny zmarłego. Z kolei wiersz Zbigniewa Herberta zawiera krytykę zmarłego, a Fortynbras nie opłakuje zmarłego Hamleta.

Budowa: wiersz składa się z 6 zwrotek, o różnej liczbie wersów. Brak rymów i znaków interpunkcyjnych.

Exit mobile version