Wypracowania

Wesele – Fantastyczne osoby dramatu – zjawy – Stanisław Wyspiański

Widmo– uosobienie niespełnionej miłości, duch zmarłego narzeczonego Marysi, artysta z Francji, Ludwik de Laveaux. Przypomina dziewczynie o uczuciach, jakie ich łączyły, że mogła zostać jego żoną. Skarży się na brak ciepła i miłości. Pomimo, że dziewczyna nadal o nim myśli, jest jednak świadoma, że już go nie kocha, lecz swego męża Wojtka.

Stańczyk– sławny błazen królewski trzech ostatnich Jagiellonów, znany z dowcipu, jest uosobieniem mądrości politycznej, symbol patriotyzmu. Ukazuje się Dziennikarzowi, przypomina wspaniałe chwile historii Polski. Skrytykował konserwatystów, do których zalicza się Dziennikarz, którzy są ugodowi wobec zaborców, uśpili naród, zabijając myśli o wolności. Zarzuca Dziennikarzowi, że nie mówi narodowi całej prawdy.

Rycerz– średniowieczny rycerz Zawisza Czarny, jawi się Poecie zakuty w zbroję. Symbolizuje bohaterstwo, ludzki honor i odwagę, jest niespełnionym duchem walki. Rycerz czyni wymówki Poecie- dekadentowi, że nie zajmuje się sprawami narodowymi, zarzuca mu bezużyteczność w czasach, gdy Polakom potrzebna jest literatura porywająca ich do walki, dająca wiarę w niepodległość. Przypomina mu czasy Jagiełły, zwycięstwo pod Grunwaldem.

Hetman– postać historyczna, hetman wielki koronny Ksawery Branicki, jeden z przywódców konfederacji targowickiej. Ukazuje się Panu Młodemu, jest jedną z postaci dramatu Lucjana Rydla (Pana Młodego) Zaczarowane koło. Jest zdrajcą, przypomina dni hańby narodowej. Hetman rozbudza wewnętrzne rozterki Pana Młodego, który żeniąc się z chłopką zdradził swój stan.

Upiór– to Jakub Szela, przywódca krwawego powstania chłopskiego w 1846 roku, w wyniku którego zginęło wielu przedstawicieli szlachty. Ukazuje się Dziadowi, który jest reprezentantem biednego chłopstwa i pamięta wyzysk, jaki uprawiała szlachta. Upiór domaga się od chłopów dopełnienia zemsty na szlachcie (czyli inteligencji), chce przerwać zabawę chłopów z inteligencją.

Chochoł słomiana kukła, którą zimą przykrywa się róże. Jawi się Isi, córce Gospodarza, która się go nie boi, sama lubi fantazjować. Jest zapowiedzią reszty zjaw. Chochoł jest symbolem ukrytego jeszcze, ale możliwego odrodzenia Polski, chocholi taniec oznacza zbiorową niemoc.

Wernyhora– legendarny Kozak, wróżbita, ludowy wieszcz. Jest symbolem solidarności klas. Zjawia się gospodarzowi, przybywa z misją przymierza pomiędzy inteligencją a chłopami, tak potrzebnego w walce o wolność. Pragnie porwać Polaków do walki, wybiera na przywódcę Gospodarza, który doskonale rozumie chłopów i widzi wady inteligencji. Wręcza Gospodarzowi złoty róg- symbol woli walki, jego dźwięk ma wskrzesić narodowego ducha. Jednak Gospodarz jest zbyt pijany, aby działać i oddaje róg młodemu chlopu Jaśkowi, a sam zasypia.

Exit mobile version