Wypracowania

Ojczyzna to zbiorowy obowiązek – rozprawka w odniesieniu do Święta miłości kochanej Ojczyzny Ignacego Krasickiego, Pieśni Legionów Polskich we Włoszech Józef Wybickiego

Myślę, że każdy człowiek powinien dbać o dobro swojej Ojczyzny, o jej piękno, pomyślny rozwój, sławić jej imię na świecie, a jak trzeba, walczyć o nią, poświęcając swoje zdrowie, a nawet życie.

Ojczyzna, to jedno słowo, a ma tak wiele znaczeń. To jest miejsce naszego urodzenia, zamieszkania. Tutaj chodzimy do szkoły, pracy, mamy swoich bliskich. Jest to ziemia naszych przodków, z których wielu przelało krew i oddało swoje życie, niejednokrotnie walcząc o nią z wrogiem. Z szacunku dla nich, a także z miłości do Ojczyzny powinniśmy chętnie poznawać jej historię, tradycję i kulturę.

Polska jest obecnie krajem wolnym, demokratycznym. Myślę, że każdy obywatel jest świadomy tego, że może wpływać na jej losy. Ma prawo głosowania w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych itp. W ten sposób wybiera swoich przedstawicieli do rządzenia państwem. Powinien wybierać osoby odpowiedzialne, takie, dla których dobro ojczyzny jest rzeczą najważniejszą. Udział w wyborach, to przede wszystkim święty obowiązek każdego rodaka.

Wszyscy mieszkańcy kraju muszą strzec jego granic, by nigdy nie utracić wolności, o którą walczyli nasi przodkowie. Dowiadujemy się z kart historii, jak wielu z nich zginęło, zarówno w I jak II wojnie światowej, byśmy dziś mogli spokojnie żyć, uczyć się i pracować. Nie możemy zmarnować ich wysiłku i poświęcenia.

Zadaniem wszystkich obywatelu jest także podtrzymywanie tradycji i kultury ojczystej, wytworzonej na przestrzeni dziejów. Wciąż obchodzimy także święta jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, śmigus-dyngus, andrzejki itp. Nadal w niektórych regionach Polski nosi się stroje ludowe, zachowuje tradycje i obyczaje regionalne.

O Ojczyźnie jako zbiorowym obowiązku mówią też wielcy literaci, np.: Ignacy Krasicki w hymnie Święta miłości kochanej Ojczyzny oddaje cześć Ojczyźnie, wielbi ją. Także wielu Polaków przebywających na emigracji, swoją miłość do Ojczyzny, tęsknotę za nią wyrażało w wierszach i pieśniach. Jednym z nich był Józef Wybicki, autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Pieśń ta wzmagała w polskich żołnierzach ducha walki, dodawała wiary w odzyskanie niepodległości.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż Ojczyzna to zbiorowy obowiązek, świadczą o tym powyższe argumenty. Z pewnością ta wartość jest niezwykle ważna, gdyż nie można zatracić czegoś, za co niektórzy oddali nawet swoje życie. Warto zawsze mieć na uwadze słowa naszego wielkiego wieszcza Adama Mickiewicza, który swoją miłość do Ojczyzny wyraził w następujący sposób: Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie, Ile cię trzeba cenić, Ten tylko się dowie, kto Cię stracił….

Exit mobile version