Wypracowania

Czego chcesz od nas, Panie – Interpretacja – Jan Kochanowski

Hymn Jana Kochanowskiego Czego chcesz od nas, Panie jest pieśnią pochwalną, wysławiającą Stwórcę za Jego hojność i niezmierzone dary.

Utwór ma charakter religijny, swą formą przypomina modlitwę. Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu całej zbiorowości. Zwraca się do Boga z najwyższą czcią i uwielbieniem. Dziękuje Bogu jako budowniczemu wspaniałego i doskonałego świata: (…) Tyś niebo zbudował, I złotymi gwiazdami ślicznieś uhaftował. Wyraża swój podziw i zachwyt dla porządku i ładu panującemu na ziemi, gdzie człowiek żyje w harmonii z otaczającą przyrodą, każdy element świata spełnia ściśle określoną funkcję: Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi, (…) Biały dzień a noc ciemna swoje czasy znają.

Bóg z hymnu Jana Kochanowskiego ukazany jest jako bliski człowiekowi, dobrotliwy ojciec i opiekun całego stworzenia: A Ty każdego żywisz z Twej szczodrobliwości. Dlatego należy mu się podziękowanie i chwała od wszystkich mieszkańców ziemi korzystających z Jego dobrodziejstw.

Budowa: wiersz zbudowany jest z 7 zwrotek, o 4 wersach każda. Został napisany regularnym 13-zgłoskowcem. Występują rymy parzyste.

Exit mobile version