Wypracowania

Niemcom – Interpretacja – Antoni Słonimski

Antoni Słonimski w wierszu Niemcom porównuje atak barbarzyńskich Niemców na europejską kulturę z historią Archimedesa, zabitego przez wojska rzymskie w Syrakuzach.

Po zdobyciu miasta do domu greckiego filozofa i matematyka wtargnął rzymski żołnierz barbarzyńca z mieczem krótkim skrwawionym. Zachowywał się okrutnie w stosunku do bezbronnego Archimedesa, który z powagą zwrócił się do niego: Nie niszcz moich kół. Niestety, to nie była tylko śmierć fizyczna, barbarzyńca po zwycięstwie zniszczyli dorobek genialnego wynalazcy, jego myśl duchową.

Wiersz poeta dedykuje Niemcom w okresie, gdy nasilają się ruchy faszystowskie. Hitlerowcy, podobnie jak rzymscy barbarzyńcy bezmyślnie niszczyli wartości duchowe, osiągnięcia wielu pokoleń, zwłaszcza twórców żydowskiego pochodzenia. Palono książki, a ich autorów mordowano w obozach lub byli zmuszeni emigrować za granicę. Według poety ta ideologia mogła doprowadzić do upadku kultury.

Budowa: wiersz składa się z 4 zwrotek, o 4 wersach każda. Jest pisany w większości trzynastozgłoskowcem. Wersy krótsze, liczące 11 i 10 zgłosek nadają dynamiczności wypowiedzi.

Środki artystyczne: epitety – półnagi, Z mieczem skrwawionym, apostrofa – Archimedesie; metafora – chłonąc nozdrzami nową krew.

Exit mobile version