Granica – Bohaterowie – Zofia Nałkowska

Bohaterowie:

  • Zenon Ziembiewicz – główny bohater powieści Zofii Nałkowskiej Granica. Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Ojciec jego był zarządcą majątku Tczewskich w Boleborzy. Rodzice nie byli w stanie zapewnić mu środków na naukę, toteż wszystko co Zenon osiągnął w życiu było wynikiem jego ambicji i wytrwałości.Jego kariera zarówno zawodowa, jak i polityczna rozwijała się błyskawicznie. Będąc na ostatnim roku studiów ekonomicznych w Paryżu zarabiał sam, pisząc artykuły do gazety, choć z ich treścią się nie zgadzał, była wbrew jego poglądom. Brak z jego strony stanowczości, sprzedał się w ten sposób rządzącemu obozowi.

    Po ukończeniu studiów otrzymał posadę redaktora naczelnego Niwy. W czasie wakacyjnego pobytu w Boleborzy nawiązał romans z córką kucharki, Justyną Bogutówną. Gdy dziewczyna zaszła w ciążę, nie chciał się z nią żenić, dał pieniądze na aborcję. Wkrótce też oświadczył się Elżbiecie Bieckiej, którą poznał będąc jeszcze w gimnazjum. Zrobił to trochę z miłości, a trochę z rozsądku. Urodziła mu syna Waleriana. Dzięki poparciu wpływowych osób został prezydentem miasta. Swą wysoką pozycję osiągnął na drodze kompromisów, wyrzekając się własnych ideałów.

    Byłby zapewne szczęśliwy, gdyby nie skrzywdzona kochanka. Zmuszona do usunięcia ciąży dziewczyna popadła w obłęd i oblała twarz Zenona kwasem. Oślepiony Ziembiewicz popełnił samobójstwo.

Strony: 1 2 3 4 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.