Wypracowania

Wojny grecko-perskie i ich następstwa

500 r. p.n.e. – powstanie miast greckich przeciw Persom

492 r. p.n.e. – I wyprawa

490 r. p.n.e. – II wyprawa

480 r. p.n.e. – III wyprawa

479 r. p.n.e. – wojna pod Platejami

Na początku VI w. p.n.e. Grecy z wybrzeża małoazjatyckiego stali się częścią monarchii perskiej. Musieli wejść w skład satrapii i płacić daniny.

W 500 r. p.n.e. bunt przeciwko panowaniu perskiemu rozpoczęły miasta jońskie (Ateny i Eretria). Przewaga Persów była zbyt duża. Postanowiono zatem zwrócić się o pomoc do pozostałych Greków. Mimo to, powstanie jońskie w 494 r. p.n.e. zakończyło się klęską i w ręce Persów wpadł Milet.

W 490 r. p.n.e. Persowie postanowili ukarać Eretrię i Ateny i wyruszyli na podbój. Eratria szybko została zlikwidowana, zaś skuteczny opór postawiły Ateny, które zwyciężyły z Persami w bitwie pod Maratonem 11 września. Militiades był zwolennikiem walki na lądzie, zaś Temistokles na wodzie.

W 480 r. p.n.e. doszło do bitwy w wąwozie Termopile, jednakże po trzech dniach zwycięstw Greków Persowie przedostali się do Attyki i zdobyli Ateny.

29.09.480 r. p.n.e. Kserkses poniósł klęskę w bitwie morskiej pod Salaminą. Rok później, Grecy ostatnie rozprawili się z Persami zwyciężając pod Platejami. W Azji Mniejszej wybuchło powstanie miast greckich.

Pod dowództwem Aten powstał Związek Morski – sojusz państw greckich leżących wokół Morza Egejskiego. W 449 r. p.n.e. zawarto pokój.

 

Exit mobile version