Ferdydurke – Lekcja języka polskiego – Witold Gombrowicz

Józio, bohater powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke będąc w szkole uczestniczy między innymi w lekcji języka polskiego. I choć dyrektor Piórkowski jest dumny ze starannego doboru nauczycieli, właśnie lekcja języka polskiego, prowadzona przez profesora Bladaczkę potwierdza ten staranny dobór.

Na początku lekcji Bladaczka zaczyna odpytywać z zadanej lekcji, lecz oprócz najlepszego ucznia Syfona, nikt nie umie. Józio ze zdumieniem obserwuje absurdalne zachowanie profesora, który każe przyswoić uczniom utartą formułę, że Słowacki wielkim poetą był, lecz nie potrafi ukazać piękna tej poezji. Lekcja jest nudna, uczniowie zniechęceni, niektórzy wrzucają papierki do kałamarzy.

Strony: 1 2