Hamlet – Bohaterowie – William Szekspir

Bohaterowie:

  • Hamlet – główny i tytułowy bohater dramatu, syn zamordowanego króla Danii i królowej Gertrudy, bratanek Klaudiusza, ukochanej Ofelii, córki marszałka. Hamlet ma trudne zadanie do spełnienia – duch zmarłego ojca żąda, by syn pomścił jego śmierć, która była następstwem otrucia go przez brata, Klaudiusza. Od tej pory bohater nie zazna spokoju, będzie usilnie poszukiwał dowodów ujawnionej przez ducha prawdy. Jest rozdarty wewnętrznie, nie potrafi pogodzić się z otaczającym światem, zastanawia się nad sensem ludzkiego istnienia, czego dowodzi słynny monolog księcia, rozpoczynający się od słów: Być albo nie być – oto jest pytanie.
    Nie chce zabijać, miłość do ojca nie pozwala mu być jednak obojętnym na wyrządzone zło. Zaczyna udawać obłąkanego, rezygnuje z miłości do Ofelii, jego celem jest przede wszystkim zdemaskowanie mordercy ojca, Klaudiusza. I to mu się udaje, dzięki wymyślonej dobrze prowokacji. Cel osiągnął, lecz finał nagromadzonych konfliktów okazał się tragiczny. Śmierć poniosły nie tylko osoby, których nienawidził, ale także te, które kochał. Hamlet również ginie, stał się ofiarą podstępu Klaudiusza.
  • Klaudiusz – obecny król Danii, brat i morderca poprzedniego króla, stryj Hamleta, mąż Gertrudy. Jest to człowiek bezwzględny, dla zdobycia władzy nie zawahał się zamordować własnego brata, a następnie poślubić jego żonę i bezprawnie zasiąść na tronie. Jako władca rządzi krajem sprawiedliwie i uczciwie, także dla swego bratanka stara się być miły, nie chce by ponownie wyjeżdżał na studia do Wittenbergii, lecz pozostał na zamku jako dworzanin, krewny i syn. Jego stosunek do Hamleta radykalnie ulega zmianie, gdy domyśla się, że ten podejrzewa popełnioną przez niego zbrodnię. Usilnie będzie dążył do zgładzenia księcia, posuwając się do podstępu. Ostatecznie pada ofiarą własnych intryg.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.