The worst day in my life – Najgorszy dzień mojego życia – angielski

The worst day in my life happend about one month ago. I woke up too late and I was late for school. When I reached it, I realised that I had an important test! I had bad marks, because I was not good at Chemistry and  when I saw that test, I knew that it was the beginning of the disaster.

After the first lesson, I met my boyfriend with my best friend outside. They were talking, laughing and… kissing. I was so jealous and angry. My best friend who was one of the most important persons in my life kissed my boy. Can you imagine that? I was in a very, very bad mood and I decided to go home. I was crying.

At home I started to prepare my favourite meal, because I wanted to better my mood. Suddenly, my cooker started to burn! Luckily, my neigbour was a fireman and he saved me and my apartament.

It was definitely the worst day in my life.

TŁUMACZENIE:

Najgorszy dzień mojego życia zdarzył się około miesiąc temu. Obudziłam się za późno i byłam spóźniona do szkoły. Kiedy dotarłam na miejsce, uświadomiłam sobie, że mam ważny test! Miałam złe oceny, ponieważ nie byłam dobra z chemii i kiedy zobaczyłam test, wiedziałam, że to początek katastrofy.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.