Tadeusz Różewicz – Kartoteka – Charakterystyka Bohatera. Informacje o Bohaterze – stosunek do świata.

Bohater dramatu Tadeusza Różewicza Kartoteka przeżywa kryzys wartości, czuje się zagubiony we współczesnym świecie, pełny absurdu i paradoksów.

Życie ludzkie jest jak zapisywanie kartoteki. Każde z wydarzeń życiowych może zostać wyciągnięte z kartoteki i ujawnione, bądź głębiej ukryte. Wydarzenia poważne w skutkach stykają się ze zdarzeniami zupełnie błahymi. Odczytując poszczególne jej karty, tak jak jest w dramacie Tadeusza Różewicza, to i tak do końca nie poznamy prawdziwego oblicza bohatera, jakaś część jego biografii pozostanie dla nas tajemnicą.

Ale na pewno dowiedzieliśmy się, że Bohater to człowiek pozbawiony chęci do życia i działania. Niemal przez cały czas leży w łóżku, umiejscowionym w centralnej części pokoju, rzadko z niego wstaje, jedynie by napić się kawy czy poczytać gazetę. Bohater, to człowiek współczesny, zatracony we wspomnieniach z przeszłości, jest swego rodzaju antybohaterem, czyli nie powinno się go traktować jako wzoru do naśladowania.

Jego relacje z otoczeniem są związane z przeżyciami z okresu okupacji i partyzantki oraz wczesnych lat komunizmu. Nie możemy określić jego wyglądu, imienia, wieku i zawodu. Jest obojętny i bierny, choć obok niego toczy się życie. On jednak wydaje się tego nie dostrzegać, brak w nim chęci do działania. To człowiek samotny i rozczarowany życiem, próbuje popełnić samobójstwo – usiłuje powiesić się w szafie, lecz dochodzi do wniosku, że mu się nie chce. Wychodzi z szafy i mówi: Sami się wieszajcie. Wolę swój mały palec lewej nogi niż was wszystkich razem.

Bohater Kartoteki jest reprezentantem wielu Polaków, których przeżycia wojenne i powojenne pozbawiły młodzieczych ideałów oraz wartości, które wyznawali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.