Przedwiośnie – Bohaterowie – Stefan Żeromski

Bohaterowie:

  • Cezary Baryka – główny bohater powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie. Urodził się około 1900 r. w Baku. Tutaj też spędził dzieciństwo, rozpieszczony przez rodziców. Gdy wybucha I wojna światowa Seweryn Baryka wyjeżdża z miasta, by wziąć udział w walkach, a Cezary pozostaje z matką. W 1917 r. do Baku dociera rewolucja komunistyczna, którą Cezary wita z entuzjazmem. Bierze udział w demonstracjach, przestaje chodzić do szkoły, jest zafascynowany ideologią bolszewicką.Śmierć matki i ogrom zbrodni powodują przełom w sposobie myślenia o rewolucji. Dzięki namowom ojca decyduje się na powrót do Polski. Niestety, Seweryn umiera podczas podróży, a Cezary sam dociera do nieznanej mu ojczyzny. Po przyjeździe stara się skonfrontować opowieści ojca o szklanych domach z rzeczywistością. Wszystko to okazuje się jedynie mitem.
    W Warszawie udaje się do znajomego matki Szymona Gajowca, który pomaga mu się urządzić w stolicy. W 1920 r. wybucha wojna polsko-bolszewicka i Cezary bierze w niej udział. Na froncie ratuje życie Hipolitowi Wielosławskiemu, a ten w geście wdzięczności zaprasza go do rodzinnego majątku w Nawłoci. Przeżywa tam gorący romans z młodą wdową, Laurą Kościeniecką. Ma też możliwość obserwować panującą tam niesprawiedliwość społeczną – rozrzutne i beztroskie życie ziemiaństwa wypełnione zabawami oraz nędzę i ciężką pracę chłopów i komorników.
    Ślub Laury przyspiesza jego powrót do Warszawy, aby kontynuować rozpoczęte studia medyczne. Tu spotyka się z dwiema sprzecznymi ideologiami dotyczącymi odbudowy polskiej państwowości. Jedną z nich reprezentuje Szymon Gajowiec – zwolennik powolnych reform prowadzjących do odbudowy gospodarczej. Drugą propaguje przyjaciel ze studiów, Antoni Lulek, komunista postulujący rewolucję społeczną. Cezary jednak nie opowiada się za żadną z tych koncepcji. Wprawdzie w końcowej scenie przyłącza się do manifestacji robotników maszerujących na Belweder, lecz to może świadczyć głównie o proteście bohatera na panujące w Polsce zło.

Strony: 1 2 3 4 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.