Średniowiecze – Główne kierunki filozoficzne

Augustynizm – kierunek filozoficzny pochodzący od św. Augusta głoszący, że człowiek ciągle poszukuje Boga, a w związku z tym jest wiecznie rozdartym między dobrem, a złem i nie jest pewien własnych losów. Jest zagrożony cierpieniem, przeciwnościami, lęka się. Jego życie jest wojowaniem, walka odbywa się też w nim samym, między ciałem a duszą. Szczęście może zapewnić człowiekowi przebywanie w bliskości Boga, poznanie go i poddanie się Jego woli. Boga poznajemy poprzez miłość.

Zdanie św. Augusta Moją siłą ciążenia jest miłość moja oznacza, że dokądkolwiek zmierza, zawsze miłość go prowadzi. Pozwala się unosić, piąć się w górę. 

Św. Augustyn mówi, że kobieta pod względem inteligencji jest równa mężczyźnie, ale pod względem seksualnym jest mu fizycznie podporządkowana.

Tomizm – jest kierunkiem filozofii średniowiecznej pochodzącym od dominikanina św. Tomasza z Akwinu. Augustyn sięgał do poglądów Platona, a Tomasz – do Arystotelesa. Św. Tomasz twierdził, że każdy człowiek zajmuje miejsce wskazane mu przez Boga. Jest umieszczony w hierarchii bytów zgodnie z planem Bożym. Jeżeli godzi się ze swoim przeznaczeniem, powinien starać się wznieść wyżej, walcząc z pokusami. Uznanie swego miejsca za właściwe zapobiega wewnętrznym rozterkom, sprzyja poczuciu bezpieczeństwa wewnętrznego ładu i harmonii. Człowieka czyni szczęśliwym poznanie Boga

scholastyka – to główny kierunek filozofii średniowiecznej, dążący do rozumowego udowodnienia słuszności dogmatów religijnych. Za ojca scholastyki uznaje się św. Anzelma głoszącego, że do właściwego poznania prawdy konieczna jest wiara i rozum. Główne hasło jego poglądów, to wiara poszukująca zrozumienia oraz, że chrześcijanin powinien przez wiarę dojść do zrozumienia, a nie przez zrozumienie do wiary.

mistycyzm – kierunek filozoficzny głoszący, że najlepszym środkiem poznania prawdy jest obcowanie z Bogiem. Jednak, aby tę prawdę zdobyć należy najpierw pogłębić swe życie duchowe (intuicja, kontemplacja). Twórcą tego kierunku był św. Bernard.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.