Marek Hłasko – Biografia, życiorys, twórczość

Marek Hłasko – prozaik, nowelista, scenarzysta filmowy, dziennikarz. Urodził się w 1934 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Tu też spędził dzieciństwo i tu przeżył lata okupacji. Po powstaniu warszawskim wraz z matką i ojczymem zamieszkali we Wrocławiu. W 1948 r. po ukończeniu szkoły podstawowej Hłasko ponownie powrócił do Warszawy i rozpoczął naukę w Liceum Techniczno-Teatralnym, którego jednak nie ukończył.

W latach 1950-53 pracował jako kierowca i referent ds. zaopatrzenia w firmach transportowych. Podejmował różne prace zarobkowe, m.in. w latach 1955-57 pracował jako dziennikarz w redakcji tygodnika Po prostu. W 1956 r. został członkiem Związku Literatów Polskich.

W 1958 r. wyjechał do Francji na stypendium i już nigdy nie wrócił do ojczyzny mimo usilnych starań. Gdy paryska Kultura opublikowała jego opowiadania, polskie władze komunistyczne zakazały mu powrotu. Dużo podróżował po Francji, Włoszech, Izraelu, USA i Niemczech. Będąc w Izraelu poznał niemiecką aktorkę, Sonię Ziemann, wziął z nią ślub w 1962 r. Małżeństwo przetrwało zaledwie cztery lata. Zmarł w Niemczech w 1969 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego prochy dzięki staraniom matki zostały sprowadzone do kraju w 1975 r. i pochowane na Powązkach.

Jego opowiadanie debiutanckie to Baza Sokołowska, napisane w 1951 r., a wydane w 1954 r. Ogromną popularność przyniósł mu zbiór opowiadań Pierwszy krok w chmurach wyd. w 1956 r., za który otrzymał nagrodę wydawców polskich.

Na emigracji powstały takie utwory, jak: Cmentarze, Następny do raju, Brudne czyny, Nawrócony w Jaffie, Wszyscy byli odwróceni, Sowa, córka piekarza, Piękni dwudziestoletni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.