Elegia XII – O sobie samym do potomności – Interpretacja – Klemens Janicki

Wiersz Klemensa Janickigo Elegia VII ma charakter autobiograficzny. Jest cennym źródłem informacji o życiu poety.

Podmiot liryczny kieruje swój utwór do potomnych, na co wskazuje tytuł. Pisząc go ma świadomość nieuchronnie zbliżającej się śmierci.

Pierwsza strofa zawiera informacje dotyczące miejsca urodzenia poety i jego najbliższej rodziny. Otóż Klemens Janicki urodził się we wsi Januszków, leżącej nad żnińskim bagnem, niedaleko drogi wiodącej z Prus do Gniezna. Przyszedł na świat w chłopskiej, ubogiej rodzinie, pośród żałoby rodziców, którzy opłakiwali stratę kilkorga dzieci zmarłych na skutek zarazy.

Strony: 1 2 3

One Response to “Elegia XII – O sobie samym do potomności – Interpretacja – Klemens Janicki”

  1. Wacław Żychliński pisze:

    Ta wieś to Januszkowo w Gminie Żnin w woj. Kujawsko-Pomorskim. Proponuję dla lepszego zrozumienia i poznania biografii Klemensa Janickiego z naszego Januszkowa, gdzie urodził się słynny poeta piszący w języku łacińskim, aby zapoznać się z przekładem Elegii VII „O sobie samym do potomności” z przekładem Władysława Syrakomli (Ludwika Kondratowicza) z roku 1851. Mieszkańcy naszej wsi cytują elegię z tego właśnie przekładu. Elegię można także przeczytać w całości na tablicy pamiątkowej (w gablocie) w parku wiejskim w Januszkowie obok pomnika (popiersia) Klemensa Janickiego. Do 2008 r. w parku stał poprzednio obelisk granitowy z 1952 r. na cześć poety z tablicą informujący o miejscu urodzenia poety w Januszkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.