Wypracowania

Treny – Czego dowiedzieliśmy się czytając Treny Kochanowskiego?

Jan Kochanowski w Trenach wyraża swoje cierpienie po stracie ukochanego dziecka. Śmierć trzyletniej córki była dla niego wielkim dramatem życiowym, nieszczęściem. Utwory te odzwierciedlają przeżycia zgolałego ojca, któremu trudno pogodzić się z rozstaniem i śmiercią dziecka. Niosą ze sobą również pewną naukę.

Po pierwsze, Treny uczą nas, że śmierć bliskiej osoby może bardzo odmienić człowieka. Jego dotychczasowe poglądy tracą swą wartość, a życie swój sens. Rana, która powstaje w sercu jest trudna do wypełnienia.

Czytając utwory Jana z Czarnolasu możemy dowiedzieć się wiele o życiu ludzi w tamtych czasach. Poznajemy ich wierzenia, wartości. Dowiadujemy się o przeżyciach samego poety – jego uczuciach, relacjach z córką.

Treny Jana Kochanowskiego pisane były językiem staropolskim. Dzięki temu mogliśmy poznać wiele ciekawych słów, np. uploteczka, wniwecz, wczas itp.

Ponadto, to właśnie temu poecie zawdzięczamy poznanie nowego gatunku literackiego, jakim są treny. Kochanowski, mistrz poetycki pokazał nam jak powinien wyglądać perfekcyjny utwór żałobny.

Podsumowując dotychczasowe rozważania stwierdzam, że poezję Jana Kochanowskiego, zwłaszcza Treny warto czytać. Poznajemy głębsze wartości i wynosimy prawdziwą naukę do życia.

Exit mobile version