Inny świat – Bohaterowie – Gustaw Herling-Grudziński

Trzej Niemcy: Hans, Stefan i Otto – byli członkowie partii komunistycznej, którzy po pożarze Reichstagu zostali wysłani przez partię do Rosji. W czasie Wielkiej Czystki w 1937 r. oskarżono ich o szpiegostwo i osadzono w moskiewskim więzieniu. We wrześniu 1939 r. po podpisaniu paktu rosyjsko-niemieckiego Niemcy rozpoczęli głodówkę na znak protestu. Skutkiem czego była zgoda Rosjan na repatriację, choć zastrzegli sobie prawo do zatrzymania kilkudziesięciu więźniów niemieckich. Wśród nich znaleźli się właśnie Hans, Stefan i Otto. Wszyscy trafili do obozu w Niandomie.

 

Michał Kostylew – inżynier, absolwent Akademii Morskiej we Władywostoku, którą ukończył z polecenia partii komunistycznej. Od kiedy zafascynowała go literatura Zachodu zmienił swoje poglądy, które przejawiały się w ślepej wierze w komunizm. Zrozumiał, że został oszukany przez NKWD, postanowił odizolować się od partii. Po donosie jednego z kolegów został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i próby obalenia Związku Sowieckiego przy pomocy obcych mocarstw. W 1939 r. skazano go na 10 lat obozu w Mostowicy. Gdy przydzielono go do pracy w lesie załamał się psychicznie.

W marcu 1941 r. przeniesiono go do Jercewa i trafił do brygady tragarzy, lecz nigdy z nią nie pracował. Na znak protestu wobec przymusowej pracy w łagrze przypalał sobie rękę w ogniu, by otrzymać zwolnienie z pracy, a wolny czas poświęcić na czytanie książek. Gdy znalazł się na liście więźniów kierowanych na Kołymę, skąd nie ma już powrotu, oblał się wrzątkiem i zmarł od poparzeń.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.