Henryk Sienkiewicz – Potop – Streszczenie

Herakliusz Billewicz, przedstawiciel starego i możnego rodu na Żmudzi, przekazał swój cały majątek w testamencie wnuczce Aleksandrze, zaś opiekę nad panną powierzył całej szlachcie laudańskiej, oraz dziewczyna musi dokonać wyboru – poślubić Andrzeja Kmicica lub wstąpić do klasztoru. Oleńka wraz ze swą ciotką Kulwiecówną mieszka w Wodoktach.

W styczniu 1655 r. pewnego wieczoru do domu Oleńki – przybywa Kmicic, by poznać pannę. Ostatni raz widzieli się ponad 10 lat temu, oboje przypadli sobie do gustu. Po długiej rozmowie Kmicic udaje się do pobliskiego Lubicza, posiadłości, która również przypadła mu na mocy testamentu pana Herakliusza. Zostaje tam powitany przez służbę jako nowy pan domu. Czekają też tam na niego wojenni kompani, przyłącza się do pijatyki z nimi. Pijani żołnierze strzelają do portretów przodków Billewiczów, gwałcą miejscowe dziewczyny, stają się postrachem okolicy.

Kilka dni później Kmicic udaje się z kompanami do Wodoktów, by poznali pannę Billewiczównę. Całe towarzystwo udaje się na kulig, podczas którego Kmicic i Oleńka wyznają sobie miłość. Tymczasem niespodziewanie Kmicic zostaje wezwany do Upity, gdzie wybuchł pożar – jego żołnierze żądali od mieszczan prowiantu, wywołali strzelaninę i zapaliły się dwa budynki.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.