Henryk Sienkiewicz – Potop – Historia w Potopie

Powieść Henryka Sienkiewicza Potop przedstawia wydarzenia historyczne składające się na obraz walki narodu polskiego ze szwedzkim najeźdźcą w latach 1655-57.

Król szwedzki, Karol Gustaw korzystając z okazji, że Polska zajęta wojną z Rosją uderzył na nią z trzech stron i równocześnie zaatakował Wielkopolskę, Litwę i Gdańsk.

– Wielkopolska została od razu oddana Szwedom pod Ujściem przez wojewodę poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego

– Litwę bez walki oddał Szwedom w Kiejdanach wielki hetman Litewski Janusz Radziwiłł

– Jedynie Gdańsk bronił się dzielnie

Działania wojenne Szwedów Henryk Sienkiewicz odtworzył zgodnie z prawdą historyczną. Wojska szwedzkie jak potop zalały całą polskę, niszcząc, grabiąc wszystko, co napotkały na swej drodze.

Centralnym wydarzeniem w powieści jest obrona Jasnej Góry w Częstochowie, obleganej bezskutecznie przez 12 tysięcy szwedzkich żołnierzy przez 40 dni, przeciwko grupce obrońców złożonych z około 200 ludzi.

Obrona Częstochowy, jak i powrót Jana Kazimierza w 1656 roku do Polski to bardzo istotne wydarzenia, które odmieniły zarówno losy wojny, jak i samych Polaków. Jan Kazimierz oddaje naczelne dowództwo nad wojskiem Stefanowi Czarnieckiemu, a hetmanem litewskim mianuje Pawła Sapiehę, na miejsce księcia Janusza Radziwiłła.

W 1656 roku we Lwowie Jan Kazimierz składa śluby, iż po wojnie poprawi dolę chłopów i ogłasza Matkę Boską Królową Korony Polskiej.

Inne wydarzenia historyczne związane z wojną polsko-szwedzką to:

– zamknięcie armii szwedzkiej w widłach Wisły i Sanu

– zdobycie Sandomierza

– zwycięstwo pod Warką

– oblężenie Warszawy

– zmagania na Litwie i w Prusach

1657 r. – ujście Szwedów, wypędzenie Rakoczego – wydarzenia, po którym w Polsce nastąpił spokój, wyciszenie

1660 r. – pokój ze Szwecją w Oliwie

Sienkiewicz o porażkach tylko wspomina, natomiast o zwycięstwach obszernie się rozpisuje. Jest to realizacja programu ku pokrzepieniu serc.

Postacie historyczne: król Jan Kazimierz, Karol Gustaw, Stefan Czarniecki, Paweł Sapieha, ksiądz Kordecki, Janusz Radziwiłł, Bogusław Radziwiłł, Jerzy Lubomirski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.