Dekameron – Humanistyczna wymowa noweli – Giovanni Boccaccio

Głównym tematem opowiadań Boccaccia Dekameron jest miłość. Autor starał się ukazać potęgę miłości, jako wartości najwyższej, której żadna siła i żadne reguły moralne nie są w stanie stłumić.

Zgodnie z hasłem humanistów jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce Boccaccio dał obraz pełni człowieczeństwa poprzez ukazanie różnych aspektów miłości. Dzięki temu Dekameron stał się wykładnikiem światopoglądu człowieka renesansu, propaguje naturalne dążenie każdego człowieka do szczęścia doczesnego, ziemskiego. Według Giovanii Boccaccia miłośc tkwi we wnętrzu człowieka, niezależnie od jego woli. Miłość jest w stanie wybaczyć wiele – kłamstwa, niedochowanie wierności i inne intrygi, które mają doprowadzić do celu, jakim jest zdobycie ukochanej osoby.

Sokół Boccaccia ukazuje zdolność człowieka do poświęceń. Federico poświęcał wspaniałego sokoła, który był dla niego największą i ostatnią radością życia, stanowił dla niego ogromną wartość. Lecz jego poświęcenie zostało nagrodzone, mógł pojąć ukochaną Monne Giovannę za żonę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.