Wypracowania

Folwark zwierzęcy jako powieść parabola – George Orwell

Powieść George’a Orwella Folwark zwierzęcy ma charakter paraboliczny – obok znaczenia dosłownego, ma także sens ukryty, metaforyczny. Czytając książkę i śledząc losy głównych bohaterów ma się świadomość, że są one odbiciem konkretnych ludzi. Przybierają one tak wyraziste cechy, że nie trudno zidentyfikować ich z pierwowzorami.

Utwór Orwella jest aluzją do przewrotu bolszewickiego w 1917 r. Zwierzęta, bohaterowie powieści, tak jak radzieccy rewolucjoniści zburzyli stary porządek, odsunęli od władzy dawnych przywódców i sami zaczęli rządzić. Początkowo cieszyli się z wolności i równego traktowania. Ustalili prawa, którymi chcieli się kierować. Wierzyli, że ich marzenia o spokojnym i dostatnim życiu się spełniają.

Jednak dość szybko okazało się, że nie wszystkim leży na sercu dobro ogółu. Niektórzy zapomnieli o szczytnych ideałach, z jakimi przystąpili do rewolucji. Postać Napoleona, młodego knura wzbudzającego respekt do złudzenia przypomina dyktatora, jakim był Stalin. Jego celem także była władza absolutna, oparta na kłamstwie, terrorze i zastraszaniu. Uprzywilejowane stanowiska powierza zaufanym, wiernym i oddanym towarzyszom, gotowym wypełniać każdy jego rozkaz.

Także pozostali bohaterowie powieści znajdują swoich odpowiedników wśród świata ludzi. Postać Snowballa – to obraz losów Trockiego, który był bliskim współpracownikiem Lenina, zaś dla Stalina stał się niewygodnym rywalem, w związku z czym musiał uciekać za granicę.

Ten niewielkich rozmiarów utwór stanowi zjadliwą satyrę na ustrój komunistyczny, odsłania sposób kształtowania się systemów totalitarnych.

Exit mobile version