Wypracowania

Folwark zwierzęcy – Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa – George Orwell

Napoleon i Snowball to bohaterowie powieści George’a Orwella Folwark zwierzęcy. To właśnie oni po śmierci Majora byli jedyną nadzieją zwierząt, że program, który on opracował zostanie zrealizowany i spełnią się ich marzenia o idealnym państwie opartym na sprawiedliwości i równości wszystkich obywateli. Szybko jednak okazało się, że cele jakie przyświecają obu przywódcom są zupełnie różne. Między nimi coraz częściej zaczyna dochodzić do konfliktów i walki o władzę.

Napoleon to młody knur, jedyny przedstawiciel rasy Berkstire na Folwarku. Jest bardzo dużym zwierzęciem. Z racji swego dzikiego wyglądu wzbudza respekt wśród innych zwierząt, znany z tego, że potrafi postawić na swoim. To jego nieustraszona postawa pozwala mu skutecznie manipulować współbraćmi. Jeśli czegoś naprawdę pragnie, zawsze to osiąga.

Snowball jest od swego przeciwnika bardziej ruchliwy i energiczny. Bardzo dużo czytał, z tego względu jest mądrym, inteligentnym wieprzem. Posiada dar przemawiania, jest duchowym następcą Majora, orędownikiem jego idei. Ma wiele pomysłów, by ulżyć doli zwierząt, ale nie jest tak sprytny i przewidujący jak Napoleon, aby utrzymać się przy władzy. W przeciwieństwie do przeciwnika nie dąży do upodobnienia się do ludzi, którzy są wrogami zwierząt. Nie widzi konieczności kontaktowania się z nimi, według niego folwark powinien być samowystarczalny.

Z kolei Napoleon, po zniesieniu zasady animalizmu, zaczyna nosić ubranie, gdyż chce upodobnić się do ludzi. I rzeczywiście to mu się w końcu udaje, trudno go odróżnić od człowieka, osiąga swój cel – zajmując miejsce pana Jonesa na folwarku. Ma bardzo silny charakter, w swoim dążeniu do władzy odwołuje się do populistycznych haseł, czym wzbudza powszechny entuzjazm. Krytykuje Snowballa za jego pomysły, oczernia go przed zwierzętami, oskarżając go o wszystkie niepowodzenia i wypadki, jakie wydarzyły się na folwarku. Wypędza rywala, a gdy upewnia się, że nie ma wśród zwierząt przeciwnika, odkrywa swoje prawdziwe oblicze. Staje się okrutnym, bezwzględnym tyranem. Jego metodą sprawowania władzy jest zastraszanie, terror, gnębienie i skazywanie na śmierć swoich współbraci. Nie cofa się przed fałszerstwem, oszustwem i podstępem. Wytresował sforę psów, by przy ich pomocy utrzymać się przy władzy.

Napoleon i Snowball bardzo różnili się od siebie. Ambitne plany Snowballa, które miały na celu ulżyć doli zwierząt, zostały zniweczone przez Napoleona, który kierował się głównie egoistycznymi celami. Nikt ze zwierząt nie śmiał przeciwstawić się swojemu przywódcy, a w dodatku na jego cześć pisano wiersze i pieśni, czczono go, jako Ojca wszystkich zwierząt.

Prawdopodobnie charakter Napoleona zmienił się na wskutek zdobytej władzy. Trudno stwierdzić, jakby zachowywał się Snowball, gdyby to on był na miejscu Napoleona. Miejmy nadzieję, że nigdy by nie zapomniał o szczytnych ideałach, które miały ukształtować nową rzeczywistość, zapewnić zwierzętom równe i szczęśliwe życie.

Exit mobile version