Wypracowania

Rekonstrukcja chóru Sofoklesowego – Interpretacja – Ernest Bryll

Tytuł wiersza Ernesta Brylla Rekonstrukcja chóru Sofoklesowego oznacza odnowienie, wprowadzenie jakichś zmian. Wiersz nawiązuje do historii Edypa. Wspomina jego oślepienie i przypomina jego śmierć. Po wygnaniu z Teb Edyp osiedlił się w Kolonos w pobliżu Aten. Zgodnie z przepowiednią miejsce, w którym zostanie pochowany będzie ochraniało ludzi przed złym losem. Przed śmiercią Edyp otrzymuje dar widzenia boskich zamiarów wobec siebie.

Od Boga doświadczamy rzeczy dobrych i złych. Człowiek boi się Boga. Niewiele znaczy wobec jego potęgi. Bóg jest potęgą, zna przyszłość wszystkich ludzi. Człowiek pokorny wobec Boga, znosi cierpliwie kary, pracuje, jest cząstką świata.

Podmiot liryczny zwraca się do człowieka w 2 osobie,liczby pojedynczej, oraz utożsamia się z odbiorcą swojej wypowiedzi. Mówi nas, nasza. Jest to refleksja na temat losu człowieka i jego miejsca na świecie.

Wnioski interpretacyjne: Bóg kieruje losem człowieka, który z kolei doświadcza od niego rzeczy dobrych i złych. Należy jednak pamiętać, że to od nas samych zależy to, czy osiągniemy życie wieczne po śmierci, czy bedziemy skazani na piekło. Tragizm człowieka polega na tym, że nie każdy będzie zbawiony. Posiada wolną wolę, ale nigdy nie wie tak naprawdę, czy postępuje dobrze.

Exit mobile version