Sklepy cynamonowe – Obraz miasta w Sklepach cynamonowych – Bruno Schulz

Bruno Schulz w opowiadaniach Sklepy cynamonowe przedstawił jakby dwa obrazy miasta – świat sklepów cynamonowych pachnący aromatem dalekich krajów i rzadkich materiałów, zachwycający swym urokiem, oraz świat ulicy Krokodyli wyróżniający się spośród innych ulic miasta nowoczesnością.

Świat sklepów cynamonowych skazany jest na zagładę, nie ma szans w starciu z konkurencją nowoczesnej tandety. Na ulicy Krokodyli nic nie jest trwałe, we wszystkim brakuje profesjonalizmu, wszędzie czuć tymczasowość i tandetę. Jest ona zdaniem autora pasożytem żyjącym kosztem starego miasta. Szybo zmienia się otoczenie, co wynika z jego tandetności, np. tramwaje wykonane są z papier mache, a domu wyglądają jakby były z tektury.

Autor pragnie pokazać na przykładzie tych dwóch odmiennych światów upadek uczciwych kupców (wśród których był jego ojciec), stosujących dawne metody handlu. Świat sklepów cynamonowych należy do XIX wieku i nieuchronnie odchodzi w przeszłość, zaś świat ulicy Krokodyli należy do nowego XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.