Wypracowania

Biblia jako księga nad ksiegami

Biblia obok antyku jest cennym źródłem kultury europejskiej. Dla literatury stanowi niewyczerpany skarbiec wzorów osobowych i postaw, anegdot, wątków i motywów. Dla ludzi wierzących Biblia jest Świętą Księgą, zbiorem prawd objawionych i przykazań uczących jak żyć. To opowieść o powstaniu świata i o samym Bogu.

W Biblii wyróżniamy Stary Testament i Nowy Testament. Stary Testament opisuje legendarne dzieje plemion izraelskich od czasów najdawniejszych aż po II w. n.e. Zawiera także zbiór nakazów i zakazów mających określać formy i treść życia społecznego i religijnego. Nowy Testament przedstawia życie i męczeństwo Jezusa oraz narodziny chrześcijaństwa. Księgi Biblii zostały napisane w trzech językach: hebrajskim – Stary Testament, greckim – Nowy Testament i aramejskim – Ewangelia św. Mateusza.

Tak w Starym, jak i Nowym Testamencie wyróżniamy trzy rodzaje ksiąg: historyczne, dydaktyczne i prorocze. W skład Starego Testamentu wchodzą: Pięcioksiąg, Księgi Historyczne, Księgi Mądrości i Księgi Prorockie.

Księgi Nowego Testamentu zawierają Ewangelie (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), Dzieje Apostolskie, Listy Pawłowe, inne listy Katolickie oraz Apokalipsę Jana.

Większość autorów Biblii jest anonimowa. Niekiedy autorstwo łączono z problematyką tych ksiąg. Księgi prawne przypisywane są Mojżeszowi, księgi mądrości – Salomonowi, hymny i psalmy – królowi Dawidowi.

Biblia jest księgą nad księgami, gdyż wywarła ogromny wpływ na sztukę i literaturę Europy. Jest źródłem inspiracji dla wielu pokoleń malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i kompozytorów. Od lat była pierwszym podręcznikiem nauki czytania w domach katolickich. Czytając ją, można pogłębić swoją wiarę, poznać życie i działalność Jezusa i jego apostołów. Jest dowodem na istnienie Boga, źródłem Bożego objawienia. Czyny Boga utwierdzają nas w wierze.

Exit mobile version