Wypracowania

Kamienie na szaniec – Charakterystyka Alka – Aleksander Kamiński

Alek, czyli Maciej Aleksy Dawidowski to jeden z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec.

Urodził się 3 listopada 1920 r. Ukończył liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Był wysokim, szczupłym blondynem o niebieskich oczach. Zazwyczaj pogodny, uśmiechnięty i pełen energii. Czasem roztargniony, lecz w trudnych sytuacjach potrafił panować nad swoimi emocjami i zachować zimną krew. Posiadał zdolność podejmowania właściwych decyzji, był ambitny i konsekwentny w działaniu. Odznaczał się takimi cechami jak: spokój, opanowanie, odwaga, zdrowy rozsądek i głęboki patriotyzm. Nigdy jednak nie potrafił pogodzić się z koniecznością zabijania Niemców, był niezwykle wrażliwy.

Największymi pasjami Alka były narty i kino. Był najlepszym narciarzem zespołu, narciarzem narwanym jak pisze Kamiński. Jego narciarskie zainteresowania budziły niepokój jego rodziców. Chłopak bowiem nigdy nie zadowalał się łagodnymi stokami i przetartymi torami, lecz coś go ciągnęło w wysokie góry, na nowe, samotne szlaki.

Kochał także kino, a najczęściej chodził do niego ze swoim nauczycielem od geografii, profesorem Domańskim.

W czasie wojny zginął ojciec Alka – dyrektor fabryki broni. Został aresztowany, a następnie rozstrzelony w Palmirach w czerwcu 1940 r. Chłopak, aby wspomóc finansowo swoją rodzinę pracował początkowo jako rikszarz, potem na wsi jako drwal.

Alek podczas wojny był członkiem podziemnej organizacji Wawer, podchorążym AK, dowódcą jednej z drużyn Grup Szturmowych. Brał udział w akcjach propagandowych w ramach Małego Sabotażu, a następnie Grup Szturmowych. Na szczególnie bohaterski czyn ze strony Alka zasługuje odkręcenie metalowej płyty zasłaniającej napis na cokole pomnika Kopernika Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy.

Alek zmarł 30 marca 1943 r. na skutek ran odniesionych w akcji pod Arsenałem 26 marca 1943 r., podczas uwalniania Rudego z rąk gestapo. Został wówczas postrzelony w brzuch. Mimo natychmiastowej operacji, nie udało się go uratować. Za swoje zasługi dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Exit mobile version