Aldous Huxley – Nowy wspaniały świat – Czy wizja świata przedstawiona we fragmencie książki jest Ci bliska?

Wizja świata, przedstawiona przez Aldousa Huxleya we fragmencie książki Nowy wspaniały świat jest mi bliska, a jednocześnie odrażająca.

Bliska, ponieważ często słyszę w telewizji o sztucznym zapłodnieniu, o dzieciach narodzonych z probówki, jak to ujął sam autor. Również kościół krytycznie odnosi się do prowadzenia eksperymentów na embrionach, apelując, iż jest to sprzeczne z etyką chrześcijańską.

Świat przedstawiony przez Huxleya jest trochę dziwny i niezrozumiały. Mówi o rozmnażaniu ludzi w laboratorium, na studiach Rozrodu i warunkowania. Całt rozwój embriona przebiega poza łonem matki, a mianowicie w probówce. Jest sztucznie karmiony w celu uniknięcia anemii, do czego taki embrion ma z resztą skłonności. Podawany jest mu wyciąg ze świńskiego żołądka i wątroby płodu źrebaka. Dla mnie jest to naprawdę odrażające, a przedstawiony świat nie jest wcale wspaniały, ale wręcz zły. Naukowe "rodzenie" ludzi jest sprzeczne z zasadami natury. Istota żywa nie może powstać bez udziału dwóch osób (kobiety i mężczyzny).

Uważam, że książka nie jest zbyt ciekawa. Wizja świata przedstawiona jest mi znajoma, ale zdecydowanie daleka.