Pan Tadeusz – Różnice w opowiadaniu Gerwazego a opowiadaniu Jacka Soplicy – Adam Mickiewicz

Jacek Soplica, bohater epopei Adama Mickiewicza Pan Tadeusz, miał sprzeczną opinię co do rozwoju wydarzeń w porównaniu do wersji Gerwazego.

Mężczyzna pochodził ze średnio zamożnej szlachty, chociaż według klucznika nie posiadał nic prócz kawałka roli.

Jacek Soplica twierdził, że Stolnik zapraszał go na uczty całując jego rękę. Gerwazy zaś opowiadał, że Jacek, dumny, sam wpraszał się na uczty do Horeszki.

Klucznik oskarżył Jacka o zabicie Stolnika. Uważał, że był w zmowie z Moskalami. Ten jednak zabił Horeszkę, ale tylko w wyniku przypływu emocji, nad którymi nie był w stanie zapanować, czego bardzo żałuje.