Adam Mickiewicz – Dziady cz. III – Salon warszawski. Obraz społeczeństwa polskiego – Buntownicy i Lojaliści

Piotr Wysocki, podoficer w Szkole Podchorążych, organizator powstania listopadowego.

Wysocki o narodzie: … Nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.

Plugawa zimna i twarda skorupa to (lojaliści) arystokracja, obojętna na losy narodu, pogodzona z niewolą i władzą cara.

Natomiast wewnętrzna lawa to buntownicy, patrioci, nienawidząca carskiego zaborcy młodzież polska.

Grupa I

Matrymologia- męczeństwo, w przypadku Dziadów narodu polskiego w Scenie I grupa więźniów spotyka się w sali Konrada, dzielą się wspomnieniami. Mowa jest np. o Janczewskim, który podczas śledztwa był tak bardzo bity, że potem nie był w stanie chodzić. Adolf opowiada historię Cichowskiego. Władze upozorowały jego śmierć. Naprawdę to poprzez tortury próbowano z niego wyciągnąć informacje, ale okazał się bohaterski i niczego nie wyjawił.

Historia Rollisona – władze chciały zmusić go do samobójstwa.

Grupa II

Scena VII – towarzystwo przy drzwiach. Byli oni patriotami. Wśród nich był Wysocki, Adolf opowiadający historię Cichowskiego.

Grupa IV

Przemowa Wysockiego – o podstawie człowieka. Jacy są literaci? Są asekurantami, ich zdaniem historia Cichowskiego jest zbyt świeża by o niej pisać. Tematem literatury powinny być tematy bezpieczne, spokojne.

Grupa V

Towarzystwo na salonach. Ci, co siedzieli przy drzwiach, martwili się o Polskę (młodzi ludzie i dwóch starych Polaków). Drugiej części, czyli towarzystwa stolikowego los Polski nie interesował. Zaliczani do Rosjan zachowywali się w sposób uniżony. Towarzystwo zakłamane.

Grupa VII

Scharakteryzowanie Nowosilcowa. Wszyscy chcieli my się przypodobać w celu osiągnięcia korzyści, ale sam również chciał zyskać poparcie samego cara. Musi udowodnić, że rządzi wolną ręką. Człowiek, który jest uosobieniem zła.

Grupa VIII

Car to despota, ktoś, kto nie liczy się z narodem. Robi przegląd wojsk by udowodnić swoją potęgę (wówczas również giną ludzie). Naród sprzedawczyków, karierowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.