Granica – Sąd nad Zenonem Ziembiewiczem – Zofia Nałkowska

Sąd nad Zenonem Ziembiewiczem:

1. Dzieciństwo Zenona, rodzice bohatera i jego relacje z nimi. Dzieciństwo miał raczej szczęśliwe. Im więcej się kształcił, tym bardziej krytycznie patrzył na rodziców, wstydził się za nich, uważał ich za zacofanych, zaczął nimi gardzić.
  2. Kariera polityczna Zenona.
    Zaczyna ją robić już na ostatnim roku studiów, pisze artykuły do gazety Niwy. Są wśród nich również takie, z którymi się nie zgadza, robi to więc wbrew swoim poglądom. Dla swego zachowania znajduje usprawiedliwienie – zarobione pieniądze przeznacza na studia. Po ukończeniu studiów zostaje redaktorem naczelnym Niwy. Staje po stronie wpływowych bogatych. Wiedział kogo należy poprzeć, typowy karierowicz. Chciał być kimś. Praktyczne podejście do życia. Brak stronniczości. Wkrótce zostaje prezydentem miasta.

Strony: 1 2