Granica – Elżbieta Biecka – charakterystyka – Zofia Nałkowska

Elżbieta Biecka, bohaterka powieści Zofii Nałkowskiej Granica, pochodzi z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Ojciec jej nie żyje, a matka światowa dama pozostawiła ją ciotce Cecylii Kolichowskiej, właścicielce kamienicy, na wychowanie i zbytnio nie interesuje się losem córki.

Przez wszystkie lata dzieciństwa i młodości brakowało jej miłości rodziców, tęskniła za ciepłem rodzinnego domu, za zwykłym rodzinnym życiem, żeby mieć blisko siebie matkę i ojca. Jednak żyła w świadomości, że to ciche marzenie nigdy się nie spełni, gdyż ojciec umarł, a matka co pewien czas przeżywa swój kolejny burzliwy romans.

Ogromny wpływ na życie Elżbiety miała historia małżeńska jej ciotki Kolichowskiej. Słyszała ją przy okazji imienin ciotki, na które przychodziły jej krewne i koleżanki. Ciotka z rozżaleniem wspominała swą młodość i swoje męża, czuła się niespełniona w małżeństwie. Mówiła, że Bieccy nie mają szczęścia w miłości, ani ona, ani jej brat, czyli ojciec Elżbiety.

Rodzice Elżbiety rozwiedli się bowiem, gdy ona miała rok. Tym bardziej wspominała romans swej pierwszej miłości, którym był przystojny rotmistrz Awaczewicz, jak się później dowiedziała żonaty.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *