Zbigniew Herbert – Przesłanie Pana Cogito – Interpretacja i analiza

Wiersz Zbigniewa Herberta Przesłanie Pana Cogito jest zbiorem moralnych wskazówek, którymi powinien się kierować człowiek we współczesnym świecie.

Świat, który otacza człowieka jest pełen zła, przemocy i zakłamania. Żyją w nim ludzie źli: mordercy, szpicle i kaci. Chcąc odnaleźć sobie miejsce w takim świecie, zdaniem podmiotu lirycznego, człowiek powinien zachować godność, odwagę i być wiernym wyznawanym ideałom.

By żyć godnie, musi iść wyprostowany wśród tych co na kolanach, musi być wierny prawdzie, odważny nawet wtedy gdy rozum zawodzi.

Śmiało głosić swoje poglądy, choćby trzeba było zapłacić za to życiem. Poeta nakazuje pogardę i gniew dla szpiclów katów tchórzy, być może takim zachowaniem nic nie zmienimy, lecz manifestujemy swój sprzeciw i bunt wobec przemocy i agresji, nie godzimy się na istniejącą sytuację.

Pan Cogito jednocześnie uświadamia czytelnikowi, że za obronę podstawowych wartości nie możemy oczekiwać nagrody, jedyne co nas może spotkać to skazanie na pogardę, zabójstwo na śmietniku i zapomnienie. Przestrzega czytelnika: strzeż się jednak dumy niepotrzebnej (…) strzeż się oschłości serca (…).

Człowiek w życiu powinien kierować się przede wszystkim miłością, przyjaźnią, wrażliwością, żyć w zgodzie z drugim człowiekiem i przyrodą. Trzeba postępować tak, jak postępowali inni bohaterowie, jak: Gilgamesz, Hektor i Roland, których cechowała odwaga, duma, godność, wartości dziś już niemodne. Końcowe polecenie Pana Cogito brzmi Bądź wierny dziś.

Budowa: wiersz zbudowany jest z 14-stu zwrotek. Jest to wiersz biały, bezrymowy.

Środki artystyczne: apostrofa – Bądź wierny Idź, metafora – dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę, epitety – idź wyprostowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.